Projektowanie

W zakresie opracowań projektowych dział projektowy firmy rozwinął się do powstania spółki AT PROJECT Sp. z o.o.  zajmującej się projektowaniem instalacji elektrycznych przemysłowych oraz instalacji AKPiA. Rozwój firmy spowodował przeniesienie pracowni projektowej do odrębnego biura -> Domu pracy twórczej.

Spółka ciągle dostosowuje się do wymagań rynkowych oraz oczekiwań klientów a także coraz nowocześniejszych rozwiązań technicznych.

Projektanci oraz asystenci projektantów szkoleni są w typowych rozwiązaniach technicznych stosowanych w instalacjach przemysłowych.

Posiadamy bardzo duże doświadczenie w zakresie automatyki przemysłowej oczyszczalni ścieków, ujęć wody oraz innych obiektów przemysłowych. Dotyczy to wszelkich spotykanych w Polsce i na świecie technologii oraz rozwiązań niestandardowych.

falownik

Specjalizujemy się w instalacjach zawierających przetwornicę częstotliwości czyli popularny w Polsce falownik.  Posiadamy w swoim doświadczeniu instalację małych falowników zasilanych jednofazowo do jednostek o bardzo dużych mocach zasilanych napięciem 400VAC lub 690VAC. Posiadamy doświadczenie w zakresie doboru wielkości falownika, doboru kabli zasilających i wyjściowych oraz filtrów wejściowych i wyjściowych. Posiadamy wiedzę o ich możliwościach i ograniczeniach a także wszelkie obostrzenia związane z możliwością ich zastosowania. Jesteśmy w stanie na etapie projektu określić konieczność zastosowania falownika o sterowaniu wektorowym.

9386

Wykonywanie projektów obiektów przemysłowych posiadających dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej powoduje konieczność ciągłego śledzenia zmian przepisów i norm w zakresie Polski jak i Unii Europejskiej. W naszej pracy w sposób ciągły pilnujemy zakresu zmian produktów oraz urządzeń wykonawczych.

Dobrym przykładem jest Rozporządzenie Komisji nr 640/2009, które wprowadzone 22 lipca 2009 roku powoduje ciągłą zmianę klas energetycznych silników indukcyjnych. Od 1 stycznia 2017 roku powoduje konieczność stosowania silników klasy IE3 lub silników klasy IE2 wyposażonych w bezstopniową regulację prędkości czyli wymieniony powyżej falownik. Bardzo komplikuje to nowe instalacje elektryczne zasilające silniki indukcyjne z tego względu, że silniki klasy IE3 posiadają prąd rozruchowy równy do 15-krotności prądu znamionowego !!!

Kiedyś silnik, który posiadał krotność prądu rozruchowego na poziomie 8 x In nie był stosowany ze względu na bardzo niekorzystne parametry; dziś jesteśmy na nie skazani. Wiąże się to z koniecznością w zasadzie napisania książek do maszyn elektrycznych od nowa oraz przyjęcia całkiem nowych zasad doboru kabli, zabezpieczeń silnikowych i styczników do zasilania takiego silnika.

prąd odkształcony

W zasadzie już każdy odbiornik energii elektrycznej od żarówki LED poprzez urządzenia domowe skończywszy na falownikach ma na wejściu prostownik w układzie dwupołówkowym, przez to sieć energetyczna niskiego napięcia staje się coraz bardziej niesinusoidalna. Jest to bardzo duży problem, który narasta i będzie narastał.

Wynikiem tego problemu jest przejście z trójkąta mocy na prostopadłościan mocy w którym coraz większe znaczenie ma moc odkształceń. Pojawienie się mocy odkształceń skutkuje zwiększeniem strat w silnikach i transformatorach oraz pojawieniem się znacznej wartości prądu w przewodzie neutralnym przy obwodach jednofazowych.

Problem ten identyfikujemy od czasu istnienia firmy. Mamy zaprojektowanych i wykonanych kilka pierwszych w Polsce instalacji filtra aktywnego. W tych obiektach sieć elektryczna charakteryzuje się książkowymi parametrami technicznymi a kompensacja mocy odbywa się w sposób płynny bez ryzyka wystąpienia rezonansu napięć/prądów z harmonicznymi napięć/prądów.

Tematyka instalacji elektrycznych przemysłowych jest nam bardzo dobrze znana wraz z problemami jakie mogą się pojawić; zapraszamy więc Państwa do współpracy służąc naszą wiedzą i doświadczeniem.

Bartłomiej Zosiuk

bzosiuk[małpa]atcontrol.pl

projekt_1
projekt_2
projekt_3